Soundstrikeberlin's Blog

Just another WordPress.com site

Warszawa Soundstrike & ExilArt

WARSZAWA Dec, 11 2010

Na zaproszenie Fundacji „Faktoria Artystyczna” przyjadą do Łomianek słynne postaci undergroundu berlińskiego: Txus Parras z Exil-Art i Tacheles, Andrew Greif (Berlin/USA), Daniel Colletti, Marc Brodetzky oraz znany polski artysta Marek Glinkowski. Będzie można ich zobaczyć 11 grudnia 2010 roku w nowym miejscu na kulturalnej mapie Łomianek – w MANEKI NEKO Galeria – Sushi: w Łomiankach – Burakowie przy ul. Kościuszki 12 o godz. 18.00. Zaproszeni goście przyjadą do Polski w ramach międzynarodowej akcji artystycznej „SOUNDSTRIKE” będącej wyrazem protestu przeciwko nietolerancji, wojnie, ksenofobii i rasizmowi. W akcję tę, zapoczątkowaną przez Heinera Bueckera z Berlina, włączają się różne osobowości świata polityki, kultury i nauki tacy jak: Avram Noam Chomsky, Ahmed Salman Rushdie, Rage Against the Machine, Shakira.

W Łomiankach zobaczymy m.in. hiszpana Txusa Parrasa, światowej sławy squattera i twórcę graffitti z Berlina. Przez ostatnie lata Parras współtworzył w jednej z kamienic w centrum Berlina Tacheles niezwykłą społeczność artystyczną, która przez lata urosła do rangi światowego symbolu niezależnej sztuki. Wystarczy powiedzieć, ze corocznie miejsce to odwiedza 300 000 turystów. Co więcej, mimo odwrócenia się od komercji, sztuka rodem z Tacheles doceniana jest przez takie znakomitości jak choćby nieżyjący Gianni Versace, dla którego Tacheles było inspiracją jednej z kolekcji. Z tego samego kręgu pochodzi Daniel Colletti – muzyk, performer, przez wiele lat związany zawodowo z legendarną gwiazdą niemieckiego rocka – Niną Hagen.

„Jeżeli za sprawą sztuki i przychylnej polityki miasta udało się tak radykalnie zmienić wizerunek nudnego Berlina w europejską odmianę Nowego Jorku, z setkami galerii i z tysiącami odwiedzających to miejsce turystów, to dlaczego nie brać z nich przykładu i nie spróbować zmienić Łomianki w artystyczne centrum sztuki. My też powinniśmy doceniać rolę jaką odgrywają na świecie artyści w budowaniu wizerunku miasta. To się opłaca!” – mówi Małgorzata Grydniewska Prezes Fundacji „Faktoria Artystyczna”.

Advertisements

Single Post Navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: